No translation found.

Unfortunately, we did not find any translations for the keyword förfärdiga. Please make sure that you spelled the word correctly.


Remember that you might find the translation you are looking for if you write the word in singular form (instead of plural) or infinitive (instead of a conjugated form of a verb).


We are working hard to add missing translations, so please bear with us.


Similar words

 
 

förfärdiga as verb
InfinitiveGerundioPast participle
(Att) förfärdigaförfärdigandeförfärdigat
Indikative
1. Present
jagförfärdigar
duförfärdigar
hanförfärdigar
viförfärdigar
niförfärdigar
deförfärdigar
8. Perfect
jaghar förfärdigat
duhar förfärdigat
hanhar förfärdigat
vihar förfärdigat
nihar förfärdigat
dehar förfärdigat
2. Imperfect
jagförfärdigade
duförfärdigade
hanförfärdigade
viförfärdigade
niförfärdigade
deförfärdigade
9. Pluperfect indic. or Past perfect
jaghade förfärdigat
duhade förfärdigat
hanhade förfärdigat
vihade förfärdigat
nihade förfärdigat
dehade förfärdigat
4a. Future
jagskall förfärdiga
duskall förfärdiga
hanskall förfärdiga
viskall förfärdiga
niskall förfärdiga
deskall förfärdiga
11a. Future perfect or future anterior
jagskall ha förfärdigat
duskall ha förfärdigat
hanskall ha förfärdigat
viskall ha förfärdigat
niskall ha förfärdigat
deskall ha förfärdigat
4b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att förfärdiga
dukommer att förfärdiga
hankommer att förfärdiga
vikommer att förfärdiga
nikommer att förfärdiga
dekommer att förfärdiga
11b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att ha förfärdigat
dukommer att ha förfärdigat
hankommer att ha förfärdigat
vikommer att ha förfärdigat
nikommer att ha förfärdigat
dekommer att ha förfärdigat
Conditional
5. Conditional present
jagskulle förfärdiga
duskulle förfärdiga
hanskulle förfärdiga
viskulle förfärdiga
niskulle förfärdiga
deskulle förfärdiga
12. Conditional perfect
jagskulle ha förfärdigat
duskulle ha förfärdigat
hanskulle ha förfärdigat
viskulle ha förfärdigat
niskulle ha förfärdigat
deskulle ha förfärdigat
Subjunctive
6. Subject
jagmå förfärdiga
dumå förfärdiga
hanmå förfärdiga
vimå förfärdiga
nimå förfärdiga
demå förfärdiga
13.Present perfect
jagmå ha förfärdigat
dumå ha förfärdigat
hanmå ha förfärdigat
vimå ha förfärdigat
nimå ha förfärdigat
demå ha förfärdigat
Imperative
Affirmative
duförfärdiga
viLåt oss förfärdiga
niförfärdiga
Negative
duförfärdiga inte
niförfärdiga inte