No translation found.

Unfortunately, we did not find any translations for the keyword författa. Please make sure that you spelled the word correctly.


Remember that you might find the translation you are looking for if you write the word in singular form (instead of plural) or infinitive (instead of a conjugated form of a verb).


We are working hard to add missing translations, so please bear with us.


Similar words

 
 

författa as verb
InfinitiveGerundioPast participle
(Att) författaförfattandeförfattat
Indikative
1. Present
jagförfattar
duförfattar
hanförfattar
viförfattar
niförfattar
deförfattar
8. Perfect
jaghar författat
duhar författat
hanhar författat
vihar författat
nihar författat
dehar författat
2. Imperfect
jagförfattade
duförfattade
hanförfattade
viförfattade
niförfattade
deförfattade
9. Pluperfect indic. or Past perfect
jaghade författat
duhade författat
hanhade författat
vihade författat
nihade författat
dehade författat
4a. Future
jagskall författa
duskall författa
hanskall författa
viskall författa
niskall författa
deskall författa
11a. Future perfect or future anterior
jagskall ha författat
duskall ha författat
hanskall ha författat
viskall ha författat
niskall ha författat
deskall ha författat
4b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att författa
dukommer att författa
hankommer att författa
vikommer att författa
nikommer att författa
dekommer att författa
11b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att ha författat
dukommer att ha författat
hankommer att ha författat
vikommer att ha författat
nikommer att ha författat
dekommer att ha författat
Conditional
5. Conditional present
jagskulle författa
duskulle författa
hanskulle författa
viskulle författa
niskulle författa
deskulle författa
12. Conditional perfect
jagskulle ha författat
duskulle ha författat
hanskulle ha författat
viskulle ha författat
niskulle ha författat
deskulle ha författat
Subjunctive
6. Subject
jagmå författa
dumå författa
hanmå författa
vimå författa
nimå författa
demå författa
13.Present perfect
jagmå ha författat
dumå ha författat
hanmå ha författat
vimå ha författat
nimå ha författat
demå ha författat
Imperative
Affirmative
duförfatta
viLåt oss författa
niförfatta
Negative
duförfatta inte
niförfatta inte