Svedese-Olandese traduzione di förarga

La Traduzione della parola förarga da svedese a olandese, con sinonimi, contrari, coniugazioni dei verbi, pronuncia, anagrammi, esempi di utilizzo.

förarga in olandese

förarga
irriteraverbo op stang jagen, pesten, treiteren, judassen, ergeren, irriteren, vervelen
  uppförandeverbo ergeren, irriteren
Sinonimi per förarga
Sinonimi per förarga
Termini derivati da förarga
Parole simili

 
 

förarga come verbo
InfinitoGerundioParticipio Passato
(Att) förargaförargandeförargat
Indicativo
1. Presente
jagförargar
duförargar
hanförargar
viförargar
niförargar
deförargar
8. Perfetto
jaghar förargat
duhar förargat
hanhar förargat
vihar förargat
nihar förargat
dehar förargat
2. Imperfetto
jagförargade
duförargade
hanförargade
viförargade
niförargade
deförargade
9. Piuccheperfetto indic. o Trapassato
jaghade förargat
duhade förargat
hanhade förargat
vihade förargat
nihade förargat
dehade förargat
4a. Futuro
jagskall förarga
duskall förarga
hanskall förarga
viskall förarga
niskall förarga
deskall förarga
11a. Futuro perfetto o futuro anteriore
jagskall ha förargat
duskall ha förargat
hanskall ha förargat
viskall ha förargat
niskall ha förargat
deskall ha förargat
4b. - O - (Possibile adoperare entrambi)
jagkommer att förarga
dukommer att förarga
hankommer att förarga
vikommer att förarga
nikommer att förarga
dekommer att förarga
11b. - O - (Possibile adoperare entrambi)
jagkommer att ha förargat
dukommer att ha förargat
hankommer att ha förargat
vikommer att ha förargat
nikommer att ha förargat
dekommer att ha förargat
Condizionale
5. Condizionale presente
jagskulle förarga
duskulle förarga
hanskulle förarga
viskulle förarga
niskulle förarga
deskulle förarga
12. Condizionale perfetto
jagskulle ha förargat
duskulle ha förargat
hanskulle ha förargat
viskulle ha förargat
niskulle ha förargat
deskulle ha förargat
Congiuntivo
6. Soggetto
jagmå förarga
dumå förarga
hanmå förarga
vimå förarga
nimå förarga
demå förarga
13.Presente perfetto
jagmå ha förargat
dumå ha förargat
hanmå ha förargat
vimå ha förargat
nimå ha förargat
demå ha förargat
Imperativo
Affermativa
duförarga
viLåt oss förarga
niförarga
Negativa
duförarga inte
niförarga inte
Le tue ultime ricerche