Svedese-Portoghese traduzione di förmoda

La Traduzione della parola förmoda da svedese a portoghese, con sinonimi, contrari, coniugazioni dei verbi, pronuncia, anagrammi, esempi di utilizzo.

förmoda in portoghese

förmoda
sannolikhetverbo supor, presumir, tomar como certo, imaginar, crer
  tänkaverbo suspeitar, desconfiar
  tankeverbo estimar, pensar, supor, achar
  meningverbo crer, supor
Sinonimi per förmoda
Sinonimi per förmoda
Termini derivati da förmoda
Parole simili

 
 

förmoda come verbo
InfinitoGerundioParticipio Passato
(Att) förmodaförmodandeförmodat
Indicativo
1. Presente
jagförmodar
duförmodar
hanförmodar
viförmodar
niförmodar
deförmodar
8. Perfetto
jaghar förmodat
duhar förmodat
hanhar förmodat
vihar förmodat
nihar förmodat
dehar förmodat
2. Imperfetto
jagförmodade
duförmodade
hanförmodade
viförmodade
niförmodade
deförmodade
9. Piuccheperfetto indic. o Trapassato
jaghade förmodat
duhade förmodat
hanhade förmodat
vihade förmodat
nihade förmodat
dehade förmodat
4a. Futuro
jagskall förmoda
duskall förmoda
hanskall förmoda
viskall förmoda
niskall förmoda
deskall förmoda
11a. Futuro perfetto o futuro anteriore
jagskall ha förmodat
duskall ha förmodat
hanskall ha förmodat
viskall ha förmodat
niskall ha förmodat
deskall ha förmodat
4b. - O - (Possibile adoperare entrambi)
jagkommer att förmoda
dukommer att förmoda
hankommer att förmoda
vikommer att förmoda
nikommer att förmoda
dekommer att förmoda
11b. - O - (Possibile adoperare entrambi)
jagkommer att ha förmodat
dukommer att ha förmodat
hankommer att ha förmodat
vikommer att ha förmodat
nikommer att ha förmodat
dekommer att ha förmodat
Condizionale
5. Condizionale presente
jagskulle förmoda
duskulle förmoda
hanskulle förmoda
viskulle förmoda
niskulle förmoda
deskulle förmoda
12. Condizionale perfetto
jagskulle ha förmodat
duskulle ha förmodat
hanskulle ha förmodat
viskulle ha förmodat
niskulle ha förmodat
deskulle ha förmodat
Congiuntivo
6. Soggetto
jagmå förmoda
dumå förmoda
hanmå förmoda
vimå förmoda
nimå förmoda
demå förmoda
13.Presente perfetto
jagmå ha förmodat
dumå ha förmodat
hanmå ha förmodat
vimå ha förmodat
nimå ha förmodat
demå ha förmodat
Imperativo
Affermativa
duförmoda
viLåt oss förmoda
niförmoda
Negativa
duförmoda inte
niförmoda inte
Le tue ultime ricerche