Svensk-Engelsk oversettelse av möblera

Oversettelse av ordet möblera fra svensk til engelsk, med synonymer, antonymer, verbbøying, uttale, anagrammer og eksempler på bruk.

möblera på engelsk

möblera
möblerverb furnish
Synonymer for möblera
inredaverb ordna möblerna, utrusta
Avledede ord av möblera
Liknende ord

 
 

möblera som verb
InfinitivGerundioPartisipp
(Att) möbleramöblerandemöblerat
Indikativ
1. Presens
jagmöblerar
dumöblerar
hanmöblerar
vimöblerar
nimöblerar
demöblerar
8. Presens perfektum
jaghar möblerat
duhar möblerat
hanhar möblerat
vihar möblerat
nihar möblerat
dehar möblerat
2. Preteritum (Fortid)
jagmöblerade
dumöblerade
hanmöblerade
vimöblerade
nimöblerade
demöblerade
9. Preteritum perfektum (Pluskvamperfektum)
jaghade möblerat
duhade möblerat
hanhade möblerat
vihade möblerat
nihade möblerat
dehade möblerat
4a. Presens futurum
jagskall möblera
duskall möblera
hanskall möblera
viskall möblera
niskall möblera
deskall möblera
11a. Preteritum futurum
jagskall ha möblerat
duskall ha möblerat
hanskall ha möblerat
viskall ha möblerat
niskall ha möblerat
deskall ha möblerat
4b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att möblera
dukommer att möblera
hankommer att möblera
vikommer att möblera
nikommer att möblera
dekommer att möblera
11b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att ha möblerat
dukommer att ha möblerat
hankommer att ha möblerat
vikommer att ha möblerat
nikommer att ha möblerat
dekommer att ha möblerat
Kondisjonalis
5. Presens futurum perfektum (Kondisjonalis I)
jagskulle möblera
duskulle möblera
hanskulle möblera
viskulle möblera
niskulle möblera
deskulle möblera
12. Preteritum futurum perfektum (Kondisjonalis II)
jagskulle ha möblerat
duskulle ha möblerat
hanskulle ha möblerat
viskulle ha möblerat
niskulle ha möblerat
deskulle ha möblerat
Konjunktiv
6. Subject
jagmå möblera
dumå möblera
hanmå möblera
vimå möblera
nimå möblera
demå möblera
13.Present perfect
jagmå ha möblerat
dumå ha möblerat
hanmå ha möblerat
vimå ha möblerat
nimå ha möblerat
demå ha möblerat
Imperativ
Bekreftende
dumöblera
viLåt oss möblera
nimöblera
Nektende
dumöblera inte
nimöblera inte
Dine siste søk