Svensk-Fransk oversettelse av filosofera

Oversettelse av ordet filosofera fra svensk til fransk, med synonymer, antonymer, verbbøying, uttale, anagrammer og eksempler på bruk.

filosofera på fransk

filosofera
allmänverb philosopher
Synonymer for filosofera
Synonymer for filosofera
Liknende ord

 
 

filosofera som verb
InfinitivGerundioPartisipp
(Att) filosoferafilosoferandefilosoferat
Indikativ
1. Presens
jagfilosoferar
dufilosoferar
hanfilosoferar
vifilosoferar
nifilosoferar
defilosoferar
8. Presens perfektum
jaghar filosoferat
duhar filosoferat
hanhar filosoferat
vihar filosoferat
nihar filosoferat
dehar filosoferat
2. Preteritum (Fortid)
jagfilosoferade
dufilosoferade
hanfilosoferade
vifilosoferade
nifilosoferade
defilosoferade
9. Preteritum perfektum (Pluskvamperfektum)
jaghade filosoferat
duhade filosoferat
hanhade filosoferat
vihade filosoferat
nihade filosoferat
dehade filosoferat
4a. Presens futurum
jagskall filosofera
duskall filosofera
hanskall filosofera
viskall filosofera
niskall filosofera
deskall filosofera
11a. Preteritum futurum
jagskall ha filosoferat
duskall ha filosoferat
hanskall ha filosoferat
viskall ha filosoferat
niskall ha filosoferat
deskall ha filosoferat
4b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att filosofera
dukommer att filosofera
hankommer att filosofera
vikommer att filosofera
nikommer att filosofera
dekommer att filosofera
11b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att ha filosoferat
dukommer att ha filosoferat
hankommer att ha filosoferat
vikommer att ha filosoferat
nikommer att ha filosoferat
dekommer att ha filosoferat
Kondisjonalis
5. Presens futurum perfektum (Kondisjonalis I)
jagskulle filosofera
duskulle filosofera
hanskulle filosofera
viskulle filosofera
niskulle filosofera
deskulle filosofera
12. Preteritum futurum perfektum (Kondisjonalis II)
jagskulle ha filosoferat
duskulle ha filosoferat
hanskulle ha filosoferat
viskulle ha filosoferat
niskulle ha filosoferat
deskulle ha filosoferat
Konjunktiv
6. Subject
jagmå filosofera
dumå filosofera
hanmå filosofera
vimå filosofera
nimå filosofera
demå filosofera
13.Present perfect
jagmå ha filosoferat
dumå ha filosoferat
hanmå ha filosoferat
vimå ha filosoferat
nimå ha filosoferat
demå ha filosoferat
Imperativ
Bekreftende
dufilosofera
viLåt oss filosofera
nifilosofera
Nektende
dufilosofera inte
nifilosofera inte
Dine siste søk