Svensk-Nederlansk oversettelse av förbjuda

Oversettelse av ordet förbjuda fra svensk til nederlansk, med synonymer, antonymer, verbbøying, uttale, anagrammer og eksempler på bruk.

förbjuda på nederlansk

förbjuda
rättsvetenskapverb verwerpen, afkeuren, afwijzen, verbieden
  förvägraverb verbieden, ontzeggen
Synonymer for förbjuda
Synonymer for förbjuda
Liknende ord

 
 

förbjuda som verb
InfinitivGerundioPartisipp
(Att) förbjudaförbjudandeförbjudit
Indikativ
1. Presens
jagförbjuder
duförbjuder
hanförbjuder
viförbjuder
niförbjuder
deförbjuder
8. Presens perfektum
jaghar förbjudit
duhar förbjudit
hanhar förbjudit
vihar förbjudit
nihar förbjudit
dehar förbjudit
2. Preteritum (Fortid)
jagförbjöd
duförbjöd
hanförbjöd
viförbjöd
niförbjöd
deförbjöd
9. Preteritum perfektum (Pluskvamperfektum)
jaghade förbjudit
duhade förbjudit
hanhade förbjudit
vihade förbjudit
nihade förbjudit
dehade förbjudit
4a. Presens futurum
jagskall förbjuda
duskall förbjuda
hanskall förbjuda
viskall förbjuda
niskall förbjuda
deskall förbjuda
11a. Preteritum futurum
jagskall ha förbjudit
duskall ha förbjudit
hanskall ha förbjudit
viskall ha förbjudit
niskall ha förbjudit
deskall ha förbjudit
4b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att förbjuda
dukommer att förbjuda
hankommer att förbjuda
vikommer att förbjuda
nikommer att förbjuda
dekommer att förbjuda
11b. - Or - (Possible to use both)
jagkommer att ha förbjudit
dukommer att ha förbjudit
hankommer att ha förbjudit
vikommer att ha förbjudit
nikommer att ha förbjudit
dekommer att ha förbjudit
Kondisjonalis
5. Presens futurum perfektum (Kondisjonalis I)
jagskulle förbjuda
duskulle förbjuda
hanskulle förbjuda
viskulle förbjuda
niskulle förbjuda
deskulle förbjuda
12. Preteritum futurum perfektum (Kondisjonalis II)
jagskulle ha förbjudit
duskulle ha förbjudit
hanskulle ha förbjudit
viskulle ha förbjudit
niskulle ha förbjudit
deskulle ha förbjudit
Konjunktiv
6. Subject
jagmå förbjuda
dumå förbjuda
hanmå förbjuda
vimå förbjuda
nimå förbjuda
demå förbjuda
13.Present perfect
jagmå ha förbjudit
dumå ha förbjudit
hanmå ha förbjudit
vimå ha förbjudit
nimå ha förbjudit
demå ha förbjudit
Imperativ
Bekreftende
duförbjud
viLåt oss förbjuda
niförbjud
Nektende
duförbjud inte
niförbjud inte
Dine siste søk